Oxygen sensor (rear) MD339640 for Chery/Tiggo/Eastar/V5
Product categories
- ATV Parts (10394)
- Bicycle Parts (7)
- Car Parts (12449)
- Clutch (2)
- Construction Parts (6124)
- Dirt Bike Parts (27)
- Go Kart Parts (44)
- Golf Cart Parts (1689)
- Lawn Mower Parts (7720)
- Minibike Parts (358)
- Motorboat Parts (135)
- Motorcycle Parts (9961)
- OEM Parts (346)
- Other Parts (1031)
- Scooter Parts (3546)
- Snowmobile Parts (3206)
- Tractor Parts (6098)
- Uncategorized (2)
- UTV Parts (6393)
Product tags
Description
Item Name: Lambda Sensor
OEM Numbers: MD339640
Overall Length [mm]: 640 mm
Number of circuits: 4
Cross Reference OE number list
Brand Number
BLUE PRINT ADC47028
KAWE 8845 42010
MITSUBISHI MD339640
MTE-THOMSON 7849.43.063P2
TRISCAN 8845 42010
Fitment
Brand Model Type Years CCM KW HP Engine Body
MITSUBISHI GALANT VI (EA_) 2.0 (EA2A) 09/1996 – 09/2000 15976 100 136 4G63 (SOHC 16V) Sedan
MITSUBISHI GALANT VI (EA_) 2.4 GDI (EA3A) 02/1999 – 09/2000 2424 110 150 4G64 (GDI) Sedan
MITSUBISHI GALANT VI (EA_) 2.5 Type S 10/1999 – 10/2004 3600 151 205 6A13 Sedan
MITSUBISHI GALANT VI (EA_) 2.5 V6 24V (EA5A) 09/1996 – 09/2000 3600 120 163 6A13 Sedan
MITSUBISHI GALANT VI Estate (EA_) 2.0 (EA2W) 09/1996 – 09/2000 15976 100 136 4G63 (SOHC 16V) Wagon
MITSUBISHI GALANT VI Estate (EA_) 2.4 GDI (EA3W) 02/1999 – 10/2003 2424 110 150 4G64 (GDI) Wagon
MITSUBISHI GALANT VI Estate (EA_) 2.5 V6 24V (EA5W) 09/1996 – 09/2000 3600 120 163 6A13 Wagon